Proje Hakkında

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Teknoloji Yoluyla Otizmli Çocukların Öğrenme Fırsatlarının Artırılması Projesi” Tohum Otizm Vakfı tarafından yürütülmektedir.

Proje kapsamında dezavantajlı konumda olan otizmli çocukların iletişim, akademik ve günlük yaşamda kullanabilecekleri kavramları teknoloji yardımıyla her ortamda daha etkin, kolay ve eğlenceli öğrenebilmeleri için www.tohumegitim.com sitesi hazırlanmıştır.

Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu uzmanları, okul öncesi özel eğitim dönemindeki ve ilköğretimin 1. kademesinde özel eğitim kapsamında veya kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim alan otizmli çocuklara kazandırılması hedeflenen kavram öğretim setleri için günlük yaşamda kullanabilecekleri 50 adet eğitim programları seti kapsamında toplam 300 adet farklı kavramı geliştirmişlerdir. Teknoloji yoluyla çocukların öğrenme olanaklarını artırılmasının hedeflendiği proje dahilinde İstanbul’da, biri Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu olmak üzere iki özel eğitim okulunda pilot uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uygulamaya katılan çocuklar, öğretmenler ve ebeveynlerin değerlendirmelerini dikkate alarak yazılımda gerekli değişiklikler tamamlanarak www.tohumegitim.com hizmete açılmıştır.

Ücretsiz olarak yararlanabilinecek www.tohumegitim.com sitesinin içerdiği kavram öğretim seti yazılımlarının yaygınlaştırılması için İstanbul’da Bağcılar, Kadıköy, Şişli, Zeyitnburnu ve Beylikdüzü ilçelerindeki eğitmenlere ve ailelere tanıtıcı seminerler verilmiştir.

Proje takvimi kapsamında zamanlama olarak tamamlanması ardından siteden ücretsiz olarak yararlanmaya devam edebilirsiniz, projenin devamı Tohum Otizm Vakfı tarafından sürdürülecektir.