Nasıl Oynanır


Kavram Öğretimi

Bu uygulama okulöncesi eğitim çağındaki çocuklara nesne fotoğraflarını eşlemeyi, ayırt etmeyi ve kategorilerine ayırmayı eğlenceli bir şekilde öğretmeyi hedeflemiştir. Nesne fotoğraflarını eşleme becerisi çocuğun çevresindeki benzer uyaranları ilişkilendirme, matematik, okuma-yazma, fotoğraflı etkinlik çizelgesi takip etme ve alıcı dil gibi birçok becerinin de önkoşulunu oluşturmaktadır. Nesne fotoğraflarını göstererek ayırt etme becerisi çocuğun dil becerileri ile çevresinde olup bitenleri anlamlandırmasına yardımcı olacak ve böylece öğrenme becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır. Kategorilere ayırma becerisi ise daha üst taksonomik seviyede yer alan kavramları öğrenmesine yardımcı olacaktır.


Nesne Fotoğraflarını Eşleme (İlk 20 istasyon)

Nesne fotoğraflarını eşleme modülü kişisel eşyalar, yiyecekler, meyveler, sebzeler, okul eşyaları, içecekler, evcil hayvanlar, renkler, şekiller ve rakamlar olmak üzere on farklı kategoriden oluşmaktadır. Hedef, her kategoride yer alan 10 farklı nesne fotoğrafını eşlemeyi öğretmektir. Nesne fotoğrafları, ilk 20 istasyonda beşerli gruplar halinde 15’er hamle fırsatı sunularak eğlenceli bir şekilde öğretilmektedir. Bir sonraki istasyona geçebilmek için çocuğun en az 15 hamleden 12’sini doğru yaparak 60 puan alması gerekmektedir.


Nasıl eşleyeceğim?

1-20. istasyonlarda eşleme becerileri çalışılmaktadır. Uygulamanın ana ekranından oyuna başla butonuna basılarak istasyonların olduğu bölüme gelinir. 1. İstasyonda eşleme oyununa başlanır. 1. İstasyon butonuna basıldığında eşleme modülünün 1. İstasyonunun içersine girilir. İstasyonun içersine giriş yapıldığında uygulama çocuğa “….. eşle” yönergesi verir ve 5 sn. çocuğun doğru tepki vermesi için süre tanınır. Eğer çocuk bu 5 sn. içerisinde sağ alt köşede yer alan fotoğrafı alıp eş fotoğrafın üzerine götürür ise uygulama tarafından çocuğa hoşa giden görsel ve sesli animasyonlarla çocuğun doğru tepkisini ödüllendirir. Her doğru tepki için çocuk 5 puan kazanır ve puanlarını biriktirerek bir sonraki istasyona girmeye hak kazanır. Çocuk eşle yönergesinin ardından sağ alt köşede yer alan fotoğrafı eş fotoğrafın üzerine sürüklemez ya da yanlış fotoğrafın üzerine sürükler ise uygulama tarafından çocuğa doğru fotoğrafı eşlemesi için ipucu verilir. Çocuğun yanlış yaptığı her hamle için hamle sayısından bir hamle düşürülür ve bu yanlış hamleler için puan kazanamaz.


Nesne Fotoğraflarını Ayırt Etme (İstasyon 21-40)

Nesne fotoğraflarını ayırt etme modülü çocuğun ilk 20 istasyonda eşlemeyi öğrendiği kişisel eşyalar, yiyecekler, meyveler, sebzeler, okul eşyaları, içecekler, evcil hayvanlar, renkler, şekiller ve rakamlardan oluşan fotoğrafların farklı örneklerini bir birinden ayırt etmenin öğretildiği hedeflendiği fotoğraflardan oluşmaktadır. Nesne fotoğraflarını ayırt etme 21’inci istasyonda başlayıp 40’ıncı istasyonda sona ermektedir. Her istasyonda beşerli gruplar halinde 15’er hamle fırsatı sunulmakta ve 60 puanın karşılığında bir sonraki istasyona geçme imkânı verilmektedir.


Nasıl ayırt etmeyi öğreneceğim?

21-40. istasyonlarda ayırt etme becerileri çalışılmaktadır. Oyunun ilk 20 istasyonunda başarılı olduktan sonra nesne ayırt etme çalışmalarını yapabilirsiniz. 21. İstasyon itibari ile istasyonun içersine giriş yapıldığında uygulama çocuğa “….. göster” yönergesi verir ve 5 sn. çocuğun doğru tepki vermesi için süre tanınır. Eğer çocuk bu 5 sn. içerisinde adı söylenen nesne fotoğrafını gösterir ise uygulama tarafından çocuğa hoşa giden görsel ve sesli animasyonlarla çocuğun doğru tepkisi ödüllendirilir. Çocuk her doğru tepki için çocuk 5 puan kazanır ve puanlarını biriktirerek bir sonraki istasyona girmeye hak kazanır. Çocuk “... göster” yönergesinin ardından adı söylenen nesne fotoğrafını göstermez ya da yanlış fotoğrafı gösterir ise uygulama tarafından çocuğa doğru fotoğrafı göstermesi için ipucu verilir. Çocuğun yanlış yaptığı her hamle için hamle sayısından bir hamle düşürülür ve bu yanlış hamleler için puan kazanamaz.


Nesne Fotoğraflarını Kategorilerine Göre Ayırt Etme (İstasyon 41-50)

Bu modülde çocuğun 1-40’ıncı istasyonlarda eşlemeyi ve ayırt etmeyi öğrendiği kişisel eşyalar, yiyecekler, meyveler, sebzeler, okul eşyaları, içecekler, evcil hayvanlar, renkler, şekiller ve rakam fotoğraflarının farklı örneklerini kategorilerine göre ayırt etmemenin öğretildiği fotoğraflar yer almaktadır. Nesne fotoğraflarını kategorilerine göre ayırt etme 41’inci istasyondan başlayıp 50’inci istasyonda sona ermektedir. Her istasyonda üç farklı kategoride 10’lı gruplar halinde 30’ar hamle fırsatı sunulmakta ve bir sonraki istasyona ilerleyebilmesi için çocuğun en az 120 puanın alması hedeflenmektedir.


Fotoğrafları kategorilerine göre ayırt etmeyi nasıl öğreneceğim?

41-50. istasyonlarda fotoğrafları kategorilerine göre ayırt etme becerileri çalışılmaktadır. Oyunun ilk 40 istasyonunda başarılı olduktan sonra fotoğrafları kategorilerine göre ayırt etme çalışmalarını yapabilirsiniz. 41. İstasyon itibari ile istasyonun içerisine giriş yapıldığında uygulama çocuğa “Hangisi kişisel eşya, sebze, meyve....” yönergesi verir ve 5 sn. çocuğun doğru tepki vermesi için süre tanınır. Eğer çocuk bu 5 sn. içerisinde adı söylenen kategoriye ait nesne fotoğrafını gösterir ise uygulama tarafından çocuğa hoşa giden görsel ve sesli animasyonlarla çocuğun doğru tepkisi ödüllendirilir. Çocuk her doğru tepki için çocuk 5 puan kazanır ve puanlarını biriktirerek bir sonraki istasyona girmeye hak kazanır. Çocuk “Hangisi kişisel eşya, sebze, meyve....” yönergesinin ardından adı söylenen kategoriye ait nesne fotoğrafını göstermez ya da yanlış fotoğrafı gösterir ise uygulama tarafından çocuğa doğru fotoğrafı göstermesi için ipucu verilir. Çocuğun yanlış yaptığı her hamle için hamle sayısından bir hamle düşürülür ve bu yanlış hamleler için puan kazanamaz.